Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Inspekce varuje před čajem s halucinogenními látkami polského výrobce

Potravinářská inspekce varuje před jednou z šarží nevyhovujícího čaje Babička Růženka Sedmero bylin s echinaceou od polského výrobce Mokate.
Inspekce varuje před čajem s halucinogenními látkami polského výrobce

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje spotřebitele před konzumací sáčkového čaje Babička Růženenka Sedmero bylin s echinaceou, kde laboratorním zkoumáním v něm byly odhaleny tropanové alkaloidy atropin a skopolamin. V tržní síti bylo možné čaje zakoupit pod šarží L 09111630 C s datem minimální trvanlivosti do 9. listopadu příštího roku.

Čaj polského výrobce Mokate je proto firmou stahován z tržní sítě. V obchodech s potravinami by se mohlo nacházet podle předběžných informacích řádově tisíce kusů závadné šarže.

Vzorky byly odebrány inspektory z velkoobchodního skladu společnosti MOKATE Czech s.r.o. na Počernické ul. č. 96/272 v Praze. Po laboratorním testováním odhalili přítomnost tzv. tropanových alkaloidů – atropinu v množství 72 mikrogramů na kilogram (μg/kg) a skopolaminu v množství 23 μg/kg. Kvůli obsahu atropinu, což je tropanový alkaloid a má halucinogení účinky je čaj nevhodný k lidské spotřebě,“ sdělil mluvčí Pavel Kopřiva.

Obsah zakázaných látek v čaji nejsou zjištěny v čaji od společnosti Mokate poprvé. Závadnou potravinou byl například čaj Herbal Tea (Loyd) máta s brusinkou a bylinkami, který obsahoval tropanové alkaloidy atropin a skopolamin. Tyto látky jsou v potravinách zakázané.

S kontrolovanou osobou bude zahájeno správní řízení o uložení pokuty.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder