Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Inspekce varuje před zkaženým ledovým čajem

Státní zemědělská a potravinářská inspekce varuje před závadným ledovým čajem s citrónovou příchutí. Tento nápoj je podle provedených testů zkažený.
Inspekce varuje před zkaženým ledovým čajem

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) objevila v tržní síti supermarketu a hypermarketu závadnou šarži nealkoholického nápoje Ice tea s příchutí citrónu. Ledový čaj byl výrazně cítit nepřirozenou chemickou vůní, přičemž provedené testy ukázaly, že byl zkažený.

Výrobek o objemu 0,5 litrů se závadnou šarží L274 a datem minimální trvanlivosti do 30. března tohoto roku byl inspektory odebrán v síti společnosti Ahold. Výrobcem nápoje byla společnost NELI z Vyškova sídlící v České republice.

Ledový čaj s příchutí citrónu nevyhověl v jakostním požadavku na vůni ani vzhled. Nealkoholický nápoj obsahoval tzv. klku a nepřirozený chemický pach. Výrobek po provedené laboratorní analýze obsahoval 1,3–pentadien, což je látka produkující kažení.

Na základě provedených testů došli inspektoři k závěru, že ledový čaj je pro lidskou konzumaci naprosto nevhodný. Inspekce tedy varuje a zároveň doporučuje, aby spotřebitelé, kteří mají závadnou šarži doma vůbec nepili.

S výrobcem produktu i prodejcem bylo zahájeno správní řízení o uložení pokuty.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder