Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Instantní kakao obsahovalo nedeklarovaný alergen

Obchodní řetězce Penny Market a Lidl musí neprodleně z tuzemského trhu stáhnout instantní kakaový nápoj. Důvodem byl vysoký obsah mléka jako alergenu, než stanovují normy.
Instantní kakao obsahovalo nedeklarovaný alergen

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila obchodním řetězcům Penny Market a Lidlu stáhnout ze svých prodejních pultů instantní kakaové nápoje pro vysoký obsah mléka jako alergenu. Výrobci na obalu výrobku neuvedli tento alergen, a proto musí potravinu okamžitě z prodeje stáhnout, uvedl to v tiskové zprávě mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Jedná se o tyto potraviny: Instantní kakaový nápoj Penny Cho Quick z Penny Marketu a Johny Cacao Instant Drink prodávaný v Lidlu.

Potravina PENNY CHO Quick s šarží L30756F, s datem minimální trvanlivosti do 09.2017 a zemí původu Polsko měla na obalu uvedeno, že směs může obsahovat stopy mléka. Laboratorní analýza ukázala koncentraci mléka téměř stokrát vyšší 2478 mg/kg, než stanovují maximální hranici pro „stopy mléka“. Výrobek byl zakoupen v jedné z poboček Penny Market.

Druhá potravina JOHNY CACAO INSTANT DRINK VITAMINS + CALCIUM s šarží L22955C, s datem minimální trvanlivosti do 04.2017 a zemí původu neuvedenou měla na obalu uvedeno, že směs může obsahovat stopy mléka. Laboratorní analýza prokázala obsah mléčné bílkoviny v hodnotě 454 mg/kg. Výrobek byl zakoupen v řetězci Lidl.

Zastoupení mléčné bílkoviny v potravině jako alergenu normy za maximální přípustnou hranici pro „stopy mléka“ stanovují koncentraci 25 miligramů na kilogram (mg/kg).

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder