Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Konec EET zřejmě sníží možnost platby kartou

Návrh na zrušení zákona o elektronické evidenci tržeb (EET) ke konci letošního roku prošel prvním kolem v Poslanecké sněmovně. A už během epidemie covidu, kdy došlo k vypnutí online pokladen, se ukázalo, že mnoho provozovatelů restaurací, hotelů či penzionů stejně jako část maloobchodníků upřednostní úhrady za své služby a zboží v podobě příjmu hotovosti.
Konec EET zřejmě sníží možnost platby kartou

„Po ohlášení konce EET vidíme výrazný přechod zejména venkovských hospod a malých samostatných prodejen s potravinami na hotovost. Je jednoznačné, že jde o snahu optimalizovat finanční toky a vrátit se do šedé zóny hotovosti,“ uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza.

O preferování hotovosti se neoficiálně hovoří také v souvislosti s pivovary, dodavateli pečiva a dalšího sortimentu, který nalezneme v nabídce maloobchodníků. Tyto informace potvrzuje i poradenská skupina Moore Czech Republic. „Chystané zrušení povinnosti evidovat tržby paradoxně skokově snížilo podíl bezhotovostních transakcí, protože určitá část podnikatelů opět začala preferovat neevidované hotovostní příjmy oproti evidovaným transakcím platebními kartami,“ prohlásil jeden z partnerů společnosti Miloslav Rut.

Aktuální průzkum firmy STEAM/ /MARK pro poskytovatele bankomatů Euronet ukazuje, že za menší ochotou některých podnikatelů přijímat platební karty stojí poplatky související s platebními terminály a EET pokladnami. „Vždy bude existovat část podnikatelů především v pohostinství, kteří placení kartou či převodem odmítají. Samotné poplatky za platbu přes terminál se mohou vyšplhat až na několik procent,“ vysvětluje výkonný ředitel společnosti Euronet ČR Ondřej Kozák. Tomuto názoru oponuje šéf SOCR následně: „S poplatky za terminály to nesouvisí, nejmenší podnikatelé mohou mít tato zařízení zdarma v rámci projektu Česko platí kartou. Obecně je poplatek za používání karet levnější než práce s hotovostí. Tedy pokud se lidé nechtějí vyhýbat daňovým povinnostem.“

Podnikatelské svazy ostatně už řadu měsíců volají pro zachování EET na dobrovolné bázi. Jako motivace by mohla posloužit například možnost odkladu daňových povinností o tři měsíce. Úplný konec EET neschvaluje vzhledem k efektivnějšímu potírání šedé ekonomiky ani Asociace českého tradičního obchodu. „Systém přinesl pozitiva pro firmy i jejich zákazníky. Nyní se místo využívání moderních digitálních nástrojů diskutují takové nesmyslné nápady, jako jsou kontroly marží obchodníků,“ řekl předseda asociace Pavel Březina.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder