Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Kontroly dovozu vajec a výrobků z nich z Belgie a Nizozemí

Státní veterinární správa nařídila českým dovozcům vajec z Belgie a Nizozemska, aby laboratorními testy vyvrátili, že neobsahuji prostředek na hubení hmyzu fipronil.
Kontroly dovozu vajec a výrobků z nich z Belgie a Nizozemí

Kontrolními testy v laboratořích budou muset projít vajíčka a další výrobky, které vejce obsahují, a jsou k nám dováženy z Belgie a Nizozemska. Je třeba zjistit, jestli v neobsahují látku zvanou fipronil.
Fipronil se používá na hubení hmyzu zejména blech, vší a klíšťat. Světová zdravotnická organizace ho označuje za lehce toxický, a proto nesmí být podáván zvířatům, jejichž produkty konzumují lidé. Nadměrné dávky vyvolávají nevolnost, závrať a mohou poškodit ledviny, játra a lymfatické uzliny.
Státní veterinární správa rozhodla, že bez negativních výsledků nelze vejce uvést na trh a to pod pokutou až 2 miliony Kč. Laboratorní protokol firmy musí evidovat minimálně půl roku či po dobu minimální trvanlivosti výrobku, pokud by byla delší než šest měsíců. U nás byla vejce z Belgie naposledy v dubnu a z Nizozemí v květnu. Přesto je toto preventivní opatření nezbytné. Kontaminovaná vejce z daných zemí se vyskytla na Slovensku, dále pak ve Velké Británii, Německu, Rumunsku a Dánsku.
V Belgii a Nizozemsku se situace natolik vyhrotila, že kvůli stopám insekticidu ve vejcích a kuřecím mase došlo k uzavírání chovů. V obou zemích už byla zahájena trestní řízení. Nizozemská policie zadržela kvůli skandálu dvě osoby.
Výrobce fipronilu, německá firma BASF, stáhla tento produkt z trhu v rámci Evropské unie.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder