Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Kvóty na tuzemské potraviny zamítl Senát

Součástí novely zákona o potravinách, kterou v lednu odsouhlasila Sněmovna, byl diskutovaný povinný podíl domácích potravin na pultech v prodejnách potravin s plochou větší než 400 metrů čtverečních. Senátem však návrh právě díky tomuto bodu neprošel.
Kvóty na tuzemské potraviny zamítl Senát

Kvóty by se dotkly více než 100 typů potravin, jež lze v u nás vyprodukovat. V celé řadě položek však Česká republika není soběstačná (např. s ohledem na základní potraviny si vystačíme z cca 30 – 40 %).

K přehlasování zamítnutí Senátu by nyní bylo třeba 101 poslanců, nicméně opětovná podpora se neočekává. "Tento návrh nepodporujeme, jde proti pravidlům volného trhu EU, obsahuje nesmysly jako sezamová semínka či vodní melouny a kritizuje jej i řada zemědělců a potravinářů, kterým má údajně pomoci," uvedl člen strany Pirátů Radek Holomčík.

„Potravinové kvóty jsou nejen nesmyslné samy o sobě, ale i nesmyslně navržené. Česká republika není schopna splnit stanovená procenta u mnoha v příloze návrhu zákona uvedených komodit. To by ve svém důsledku znamenalo omezení nabídky s následným zdražením," přidal svůj názor předseda senátorů ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra. Za „neuvěřitelný nesmysl“ se jej nebál označit ani senátor Petr Štěpánek (STAN). Svůj postoj změnil i ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Ten přitom ještě začátkem roku vyzýval k nacionalistickému smýšlení. Nyní sám přiznal, že opatření není zrovna šťastně formulované a značné části zemědělců a potravinářů by mohlo spíše ublížit.

Potravinové kvóty omezují volný pohyb zboží a kapitálu. Také Evropská komise se nedávno vyjádřila, že pokud Česko povinné podíly uzákoní, hrozí mu žaloba z důvodu narušení soutěžního prostředí nejen v Čechách, ale i v celé Evropské unii.

"Považuji za skutečně dobrou zprávu, že senátoři potravinové kvóty naprosto jednoznačně odmítli. Senát tak znovu potvrdil důležitost své existence a díky jasnému postoji senátorů je snad již všem jasné, jak nebezpečný a občany poškozující poslanecký návrh na kvóty byl," prohlásil prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

 

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder