Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Letošní prodej vánočních kaprů se obešel bez EET, jak to bude dále, ale zůstává otázkou

V prosinci 2017 Ústavní soud rozhodl, že do konce roku 2018 zůstane v platnosti vládní nařízení, které vylučuje prodej vánočních kaprů z elektronické evidence tržeb. V současné době leží ve sněmovně novela zákona, jež by pro výše zmíněné prodejce znamenala mírnější podmínky. Do druhého čtení se však již několikrát nedostala.
Letošní prodej vánočních kaprů se obešel bez EET, jak to bude dále, ale zůstává otázkou

Pokud by drobní vánoční prodejci museli využívat elektronické pokladny, znamenalo by to pro ně značný problém. Gumové rukavice, mráz a obsluhu elektronických zařízení si zkrátka nedokáží představit. Své obavy vyjádřil i hospodář Českého rybářského svazu v Božíčanech Václav Šnajdr: „Myslím si, že jich to hodně nebude dělat a lidé budou mít problémy sehnat rybu.“

Mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec navrhuje následující východisko: „Řešením je, aby prodejci kaprů za předpokladu, že mají nějaký prodej technického charakteru s evidencí tržeb, požádali o off-line režim, tak jako prodejci jmelí.“ V praxi by to znamenalo, že pokladna se k internetu připojí po vrácení z trhů, např. večer, a veškeré účtenky se automaticky odešlou do systému. Mírnější podmínky by měla zajistit novela zákona o elektronické evidenci tržeb, kterou vláda předložila poslancům v červnu letošního roku. Ti se jí zabývali v září a od té doby zůstala odložena.  Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek přislíbil, že se ji pokusí zařadit na program lednové schůze sněmovny, případně navrhuje možnost svolání mimořádné schůze dolní komory Parlamentu, pokud by se tak nestalo.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder