Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Levnější pistácie? Pomohou k tomu zrušené sankce vůči Íránu

Po zlevněné ropě budou na trhu k dostání i levnější pistácie. Jejich cena se za posledních pět let zvýšila až o 40 procent. Írán jako největší producent pistácií na světe po ukončení sankcí vyrazí s nimi na trh. Zlevnění pistácií se dotkne hlavně amerických farmářů, kteří svou produkci díky vyšší poptávce zvyšovaly.
Levnější pistácie? Pomohou k tomu zrušené sankce vůči Íránu

Kromě levnější ropy podle analytiků přinese ukončení sankcí vůči Iránu také zlevnění pistácií. Kvůli jejich nedostatku si museli v posledních letech milovníci těchto oříšků připlatit. Na trhu se jejich cena zvýšila v posledních pěti letech až o 40 procent. Irán se díky zrušení sankcí opět chystá na trh, což povede k výrazně nižší ceně na trhu. Tento krok ovšem přinese nižší výnosy americkým pěstitelům, kteří zaznamenali díky výpadku vyšší poptávku a také zisky.

Podle Íránské pistáciové asociace se v loňském roce vypěstovalo na 210 tisíc tun těchto oblíbených oříšků. Jakmile se tyto pistácie dostanou na světový trh, sníží se jejich cena, odhadují analytici. Evropská unie a Spojené státy oznámily, že ruší pětileté sankce vůči Íránu. Írán se po této zprávě připravuje nejen na zvýšení vývozu ropy, ale také na export druhé největší komodity – – pistácií.

V současné době je těžké odhadnout o kolik se cena pistácií na trhu sníží. Podle slov ředitele amerického Správního výboru pro pistácie Bob Klein v rozhovoru pro agenturu Bloomberg bude pro Írán těžké se dostat na trhy v USA a EU, jelikož jeho stromy jsou často napadeny plísněmi aflatoxiny, jak uvedly Hospodářské noviny.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder