Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Lidl stahuje lískooříškovou pomazánku

Obchodní řetězec Lidl stahuje z prodeje lískooříškovou pomazánku Sympathica z prodeje. Důvodem je vysoký obsah rakovinotvornýc látek MCPD.
Lidl stahuje lískooříškovou pomazánku

Pořad A DOST! se tentokrát zabýval testováním celkem 29 lískooříškových pomazánek a arašídových másel. Z prodeje společnosti Lidl je stahována lískooříšková pomazánka Sympathica, která mám datum spotřeby k 9. listopadu 2017. Podle nezávislých testů z pořadu A DOST! totiž obsahuje vysoké množství rakovinotvorných látek MCPD.

Obchodní řetězec si zadal vlastní kontrolní testy pomazánky a řeší celou situaci přímo s dodavatelem. Jakmile budou známé výsledky, budou učiněny takové kroky, aby se celá situace neopakovala, uvedla tisková mluvčí řetězce Zuzana Holá.

Látka MCPD, kterou pomazánka obsahovala je karcinogenní a vzniká rafinací některých tuků. Pomazánka Sympathica obsahovala na 3000 mikrogramů na jeden kilogram, přitom stanovený denní příjem by neměl překročit 0,8 mikrogramů na kilogram váhy člověka. Například Evropský úřad pro bezpečnost potravin prohlásil, že kontaminující látky obsažené v palmovém oleji jsou karcinogenní. Toto prohlášení pronesl na základě nově provedené studie. Palmový olej obsažený nejen v lískooříškových pomazánkách obsahuje v porovnání s ostatními oleji zvláště vysoké množství nebezpečné substance derivované z glycodilu MCPD.


Všechny šarže lískooříškové pomazánky byly z obchodní sítě z preventivních důvodů staženy z trhu. Řetězec chce také vyjít svým zákazníkům vstříc. Pakliže má někdo jakoukoliv šarži pomazánky doma, může ji i bez předložení účtenky vrátit zpět. Zákaznici dostanou peníze zpět.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder