Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Loterie EET již v provozu

Od prvního října byla spuštěna účtenková loterie.
Loterie EET již v provozu

Dne 1. října 2017 byla spuštěna tzv. účtenková loterie. Každý hráč může poslat jednu účtenku od jednoho obchodníka denně, tímto způsobem česká verze loterie předchází problému, který vyvstal na Slovensku, kde se snažili zákazníci rozdělovat nákup do více položek, aby tak zvýšili svou šanci na výhru. Jednou měsíčně potom budou vylosováni šťastní výherci. První slosování proběhne 15. listopadu 2017.

Ministerstvo financí se snaží motivovat zákazníky, aby si brali účtenky a tím se zvýšila efektivita EET. Inspiraci čerpalo zejména od našich sousedů Slováků, kteří ji zavedli již před čtyřmi lety. Pan Ladislav Hanniker ze Slovenského finančního ředitelství uvedl: „Dali jsme jim všechny naše informace a přesně vědí, s jakými problémy jsme se potýkali, čím jsme si prošli a co jsme změnili.“ Mezi další státy, které se tímto způsobem snaží pomoci systému EET jsou například Chorvatsko a Slovinsko.

Z průzkumu dodavatele pokladních systémů Bizerba vyplývá, že lidé mají největší zájem o peněžní výhry a do loterie se určitě zapojí 15 procent lidí. První cenou bude jeden milion korun, druhou automobil v hodnotě cca 400 tisíc Kč, třetí 300 tisíc Kč, čtvrtou 200 tisíc Kč a pátou 100 tisíc Kč. Poté přijdou výhry „nižší“ a to 20 výher po 20 tisíc Kč, 1000 výher po 1 tisíci Kč a 20 tisíc výher po 100 Kč. Celkově by úřad měl ročně vyplatit výhry v hodnotě okolo 65 milionů korun.

Loterii provozuje společnost Wincor Nixdorf, která vyhrála v otevřeném výběrovém řízení. Zajištuje tak registraci účastníků loterie, registraci a příjem účtenek, losování, výplatu výher a zákaznickou podporu. Cena těchto služeb přijde Ministerstvo financí ročně na 12,4 miliony korun + DPH.

Elektronická evidence tržeb začala fungovat 1. prosince 2016, kdy byla povinná pro hotely a restaurace. Letos v březnu se k nim připojily maloobchodní a velkoobchodní firmy. V příštím roce potom přibydou další obory podnikání. Pravicová opozice však opatření kritizuje a obává se likvidace značné části drobných živnostníků.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder