Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Margarín Flora musí změnit obal, nařídila to potravinářská inspekce

Výrobce margarínu Flora musí změnit obal, jelikož klamal zákazníka. Nařídila to Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI).
Margarín Flora musí změnit obal, nařídila to potravinářská inspekce

Na vrchním obalu margarínu Flora je výrobcem prezentováno, že je potravina vyrobena ze slunečnicového, lněného a řepkového oleje. Po přečtení složení na obalu zjistíte, že výrobek obsahuje více palmového oleje řepkového oleje. Na základě těchto klamavých informací nařídila Státní zemědělská a potravinářská inspekce společnosti změnit vizáž obalu.

Palmový olej je v poslední době velmi diskutabilním tématem mezi zákazníky, které jsou od nákupu potravin odrazovány různými médii. Výrobci se tak snaží najít jiné alternativy k palmovému oleji. To si zřejmě řekli ve společnosti Univeler, která se na obalu výrobku chlubila používáním slunečnicového, lněného a řepkového oleje. Tím však narazila u Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Na tuto nesrovnalost upozornil časopis dTest, jak informuje portál Aktuálně.cz. Palmový olej, který je v povinném seznamu složení uveden na boční straně je ve výrobku ve větším množství než řepkový olej, tím se ale výrobce na viditelné vrchní straně už nechlubí.

Společnost Unilever by měla v termínovaném opatření uvést na obal výrobku informace, které nebudou pro zákazníka zavádějící.

Palmový olej si získal oblibu u výrobců pro velmi levnou komoditu na světových trzích a je také hojně používán pro své dobré vlastnosti, jednou z nich je udržení polotuhé konzistence výrobku i při pokojové teplotě.

Inspekce zahájila s firmou správní řízení, kdy společnosti hrozí pokuta až do výše 50 milionů korun.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder