Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Ministerstvo chce zavést recyklační poplatek na papírové reklamní letáky

Ministerstvo životního prostředí plánuje prosadit zavedení poplatků za slevové letáky. Hradili by je výrobci a distributoři, díky čemuž by došlo k pokrytí nákladů, které vynaloží obce na jejich recyklaci. Tento krok by měl také zredukovat množství reklamních letáků v papírové formě, které podle odhadu tvoří téměř čtvrtinu odpadu z modrých popelnic.
Ministerstvo chce zavést recyklační poplatek na papírové reklamní letáky

Přestože obchodní řetězce neustále rozšiřují své on-line aplikace, Češi nedají na papírovou podobu letáků dopustit. Preferuje ji např. více jak 80 % spotřebitelů starších 60 let.

Nyní je ve hře jejich zatížení na straně výrobců a distributorů poplatkem. „Je to standardní záležitost jako u dalších obalových materiálů. Rozmezí se nyní pohybuje mezi 2,5 až 3 tisíci Kč na tunu. Bavíme se zhruba o 25 halířích na 1 leták,“ prohlásil ministr životního prostředí Petr Hladík. Resort předpokládá, že zavedením poplatku by letáků ubylo.

Počty distribuovaných letáků řetězce vzhledem k citlivým obchodním informacím nezveřejňují. Většina z oslovených však uvedla, že v posledních letech tyto počty už omezuje a někdo s vydáváním letáků dokonce skončil úplně. Do popředí se dere inzerce v mobilních aplikacích, jejichž popularita roste.

Nutno zdůraznit, že papírového odpadu vytřídíme ročně nejvíce (pozn. více než plastu, kovu či skla). Za loňský rok činil průměr na 1 osobu přes 23 kg. „Do modrých popelnic Pražané v loňském roce odevzdali necelých 26 tisíc tun papíru. Kdybychom měli vzít letáky, tak je to zhruba čtrnáct procent,“ uvedl třeba mluvčí Pražských služeb Alexandr Komarnický.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder