Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Ministerstvo financí přichází s návrhem, jak ulevit výrobcům piva

Sněmovna schválila návrh ministerstva financí (MF), jež pivovarům dává možnost zažádat o vrácení spotřební daně za pivo, které díky zavřeným hospodám nedokázaly prodat.
Ministerstvo financí přichází s návrhem, jak ulevit výrobcům piva

„Pivovary byly v důsledku uzavření restaurací a hospod postaveny do situace, kdy nemají odbyt pro své pivo, které na základě předpokládané poptávky umístily do meziskladů, tedy z něj již zaplatily spotřební dan,“ vysvětlil Tomáš Weiss z MF. K dodání odběratelům po vyhlášení nouzového stavu nedošlo a pivo se po čase kazí.

Co se děje s pivem, které se vrací z prodejní sítě, vysvětluje Český svaz pivovarů a sladoven: „Není možné ho jednoduše znovu naplnit do lahví nebo plechovek a prodat ho jako balené. Vrácené pivo tak nelze využít pro výrobu nového piva ani ho přebalit, aby mohlo být prodáno v maloobchodních prodejnách. Nezbývá než toto pivo zlikvidovat.“ Placení daně za vylité pivo mu za daných okolností připadá nesmyslné až nemorální. Na další úskalí v podobě placení spotřební daně při likvidaci piva, jež se vrací z distribučních center, upozorňuje výkonná ředitelka svazu Martina Ferencová. „Identická situace je u piva, které se vrací z hospod provozovaných přímo pivovarem. Ani v tomto případě současná legislativa neumožňuje požádat o vrácení spotřební daně,“ doplnila.

Ministerstvo předložilo pozměňovací návrh k novele zákona o spotřebních daních. Ten v odůvodněných případech, kam spadá nynější nouzový stav, umožňuje pivovarům, aby pivo uvolněné do meziskladu, z něhož již byla odvedena spotřební daň, mohlo být vráceno zpět do režimu podmíněného osvobození od daně, a to za účelem likvidace nebo přepracovaní. Na základě likvidace doložené správci daně jim tak vznikne nárok na vrácení daně.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder