Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Nižší DPH na Slovensku přinesla levnější potraviny

Snížením sazby daně z přidané hodnoty zohlednila na cenách s potravinami většina velkých obchodních řetězců. Zákazníci na Slovensku už mohli pocítit při nákupu potravin v řetězcích levnější potravinářský sortiment. V lednu totiž podle slov ministra zemědělství Ľubomíra Jahnátka oproti závěru minulého roku ceny maloobchodního zboží klesly o 8,53 procenta, píše na svém webu Deník.cz.
Nižší DPH na Slovensku přinesla levnější potraviny

Začátkem letošního roku sousední Slovensko snížilo sazbu DPH na máslo, mléko, chléb a některé druhy masa a ryb o polovinu, konkrétně z původních 20 na deset procent. Ve výsledku se zlevnění na tyto vybrané potraviny promítlo o více jak osm procent.

Monitoring cen se uskutečnil v deseti největších obchodních řetězcích, kde bylo zjištěno, že obchodníci snížení DPH promítli do koncových cen zákazníka. Pakliže prodejci nesnížili ceny o nižší DHP a zvýšili si tím svou marži, žádná sankce jim podle slov Jahnátka nehrozí.

Prodejní řetězce potravin se zavázaly na základě tlaku vlády zavést dvojí cenovky u konkrétního zboží, kde bude uvedena cena před a po změně DPH. Díky tomu se nižší DPH na cenách výrobků lépe kontrolovala. Toto opatření má zůstat v platnosti do poloviny letošního roku.

Jahnátek také dodal, že potraviny s nižší DPH by se mohlo také v budoucnu rozšířit na ovoce a zeleninu. Toho by mohly využít strany, které se zúčastní parlamentních voleb konané v březnu.

Také se odhaduje, že snížená DPH povede k větší poptávce těchto vybraných potravin. Z posledních informací totiž vyplývá, že je větší spotřeba chlazeného vepřového masa.

Podle odhadu Slovenského ministerstva financí tyto dopady povedou k nižšímu výběru daní. Stát by v letošním roce po změně sazby DPH měl vybrat o 77 milionů EUR méně (dvě miliardy korun).

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder