Novela usiluje o bezpečnější podmínky přepravy hluboce zmrazených potravin
Jako impuls ke změně posloužila informace, že hluboce zmrazené potraviny lze skladovat při -18 °C, ale i nižších teplotách. „Například pokud by byla hluboce zmrazená potravina zmrazena na -22 °C a během přepravy by bylo povoleno, aby se její teplota zvýšila na -15 °C, došlo by k prudkému navýšení teploty o 7 °C, což není žádoucí. Proto je vhodnější stanovit, že při přepravě se může teplota výrobku krátkodobě zvýšit nejvýše o 3 °C, což by v uvedeném případě vedlo ke zvýšení teploty hluboce zmrazené potraviny maximálně na -19 °C,“ snaží se na konkrétním případu vysvětlit ministerstvo.
Tajemník Mrazírenské sekce Potravinářské komory ČR Tomáš Potůček považuje takovouto situaci za reálnou. Větší problém by podle něj nastal, pokud by teploty kolísaly okolo -12 °C. O této hodnotě už diskutovala Evropská unie v souvislosti se snížením energií a emisí oxidu uhličitého. „Tohle ještě bude určitě probíráno a nejspíš se o tomto tématu budeme bavit v budoucích letech,“ dodal. Obecně lze konstatovat, že čím hlouběji zmrazené potraviny jsou, tím déle vydrží.
Největší teplotní šok podle Potůčka zažívají potraviny při přepravě z obchodu do domácnosti a poté i při uchovávání u spotřebitele. Hodně lidí nemá nastaveno mrazák na -18 °C, leckdy to neumožňuje samotné zařízení. Jestliže by se hluboce zmrazené potraviny nabízely právě při -12 °C, existovala by reálná šance, že roztají už cestou domů.
Výše uvedený návrh se momentálně nachází v meziresortním připomínkovém řízení a může tedy ještě doznat změn. Nicméně žádný úřad se nevyslovil proti, a proto nejspíš začne platit od příštího roku.