Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Novela zákona o elektronické evidenci tržeb prošla hlasováním sněmovny

Nová podoba zákona o elektronické evidenci tržeb (dále jen EET) zahrnuje řemeslníky, lékaře a další profese. Naopak i přes nesouhlas hnutí Ano, KSČM i ministerstva financí byly z povinnosti evidovat tržby vyřazeny sociální služby.
Novela zákona o elektronické evidenci tržeb prošla hlasováním sněmovny

Doposud se EET vztahovala na obchod, restaurace a hotely. Nyní vládní návrh počítá také s řemeslníky (např. se skláři, truhláři, atp.), lékaři, advokáty či podnikateli v zemědělství. Výjimku získal předvánoční prodej sladkovodních ryb v období od 18. do 24. prosince. Od povinnosti EET byla také osvobozena část sociálních služeb a to péče v zařízeních pro osoby s chronickým duševním onemocněním a osoby závislé na návykových látkách, v domovech pro seniory a osoby se zdravotním postižením, ambulantní či terénní sociální služby pro seniory a sociální služby poskytované dětem. Zcela vyloučeni z EET jsou nevidomí a těžce hluchoslepí.

Evidence tržeb v podobě papírových účtenek bude povolena podnikatelům, kteří nepatří k plátcům daně z přidané hodnoty (dále jen DPH), mají maximálně dva zaměstnance a jejichž roční hotovostní tržby nepřesáhnou hranici 600 tisíc korun (pozn. původní plán počítal s limitem 200 tisíc korun).

Další novinky, které novela přináší, se týkají DPH. Do desetiprocentní sazby DPH se, mimo audioknih a elektronických knih, přesouvá celá řada služeb (stravovací služby, úklidové práce, opravy oděvu, kadeřnické služby, aj.), včetně vodného a stočného.

Návrh teď poputuje k projednání do Senátu.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder