Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Novela zákona o významné tržní síle zdražení potravin nepřinese

Novela zákona o významné tržní síle může podle Svazu obchodu a cestovního ruchu zdražit potraviny v obchodech, s tím však nesouhlasí poradenská společnost PwC, domnívá se, že konkurence na trhu je veliká.
Novela zákona o významné tržní síle zdražení potravin nepřinese

Novela zákona o významné tržní síle přináší ochranu nad dodavateli před nekalými praktikami některých obchodních řetězců. Podle vyjádření Svazu obchodu a cestovního ruchu by mohlo dojít ke zdražení potravin v obchodních řetězcích. S tím ovšem nesouhlasí společnost PwC, která se vyšších cen u potravin neobává. Konkurence na trhu je veliká a lze očekávat, že se obchodní řetězce budou snažit o nižší ceny u dodavatelů.

"Český maloobchodní trh je velmi konkurenční, a proto se neobávám, že kvůli novele vzrostou ceny zboží na pultech obchodů," uvedl manažer v oddělení Poradenství PwC ČR Radek Dráb pro portál Aktutálně.cz. Podle Svazu obchodu a cestovního ruchu může dojít ke snížení exportu českých potravin do zahraničí a podíl nabízených tuzemských potravin v obchodech se sníží.

Po schválení novela přinese dodržování 30denní lhůty splatnosti faktur při odebírání zboží ve vztahu mezi odběratelem a dodavatelem. Zamezuje také přenášet náklady obchodních řetězců spojené s obchodním rizikem na dodavatele.

Na dodržování zákonu o významné tržní síle dohlíží Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ten se již od roku 2010 snaží regulovat vztahy mezi dodavateli a obchodními řetězci. Od jeho účinnosti uložil pokuty v celkové výši zhruba 30 milionů korun.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder