Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Nový zákon schválený poslanci omezí prodej sudového vína

Sněmovna definitivně schválila novelu zákona o vinařství. Má omezit prodej sudového vína a pomoci potírat černý trh s vínem.
Nový zákon schválený poslanci omezí prodej sudového vína

Poslanecká sněmovna definitivně schválila zákon o vinařství. Očekává se od toho omezení falšování vína na trhu a má pomoci potírat černý trh s vínem. Zvyšují se také pokuty až do výše 50 milionů korun, v současné době jsou desetinové.

Schválení novely se dotkne zejména vinoték. Vinotéky, pakliže budou chtít prodávat sudové vino, se budou muset stát papírově výrobcem. Distributoři s touto povinností pro vinotéky, pravděpodobně příjdou o část trhu. Sudové víno by se totiž po novu nemělo prodávat jinde, než u výrobců nebo dovozců vína. Odborníci upozorňují, že tyto kroky povedou ke zdražení sudového vína.

Novela se ovšem ještě může vrátit do Senátu s pozměňovacím návrhem. Například ministru zemědělství Marianu Jurečkovi se zdá novela v některých případech tvrdá a má v úmyslu, aby ji senátoři zmírnili. Ministr zemědělství Jurečka také uvedl, že současná horní hranice pokut je pětimilionová, což je nedostatečné. V konečném hlasování však pro zákon zvedl ruku z Lidovců pouze Jurečka. Pro zákon dále hlasovala ANO, ČSSD i KSČM.


Zákon bude mít dopad na trhu od dodavatele až po spotřebitele. Cílem zákona a odůvodněním vlády je, že si spotřebitel často kupuje výrobek, který v konečném výsledku není vínem. Zákon také přinese s největší pravděpodobností zánik některých distributorských firem, protože řada z nich nemá své provozovny typu vinoték. Lze také odhadnout, že díky tomu nebudou k dostání na tuzemském trhu některé druhy vín ze zahraničí a sudová vína prodraží.

Ze zákona byla odstraněna povinnost na návrh zemědělského výboru, aby se na přední etiketě musela uvádět informace o zemi původu hroznů. Zákon také zohledňuje nová evropská nařízení, ty opět umožňují rozšiřovat plochy vinic a upravují jejich obnovu.


Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder