Obavy ze zavlečení afrického moru prasat jsou zpátky
Nebezpečná nemoc, AMP, se v Polsku rozšířila od divokých prasat do běžných chovů. V březnu musela velkofarma u města Zielona Góra usmrtit 24 tisíc kusů prasat. Nákaza putuje dál. Nyní se již dostala k německému území, Sasku. Identifikována byla 10 kilometrů od města Görlitz. Němci se proto rozhodli zajistit celé sasko-polské hranice pomocí ochranného plotu. Toto opatření je vyšlo na 250 tisíc eur.
Podobné řešení nevylučuje ani ředitel krajské veterinární správy Libereckého kraje Roman Šebesta. „Jsme ve střehu. Naštěstí nám pomáhají Jizerské hory, které tvoří přírodní bariéru. Ale kritická místa jsou mezi Novým Městem pod Smrkem a Dolní a Horní Řasnicí, potom kolem Dětřichova a Heřmanic a třetí nechráněné místo je kolem Václavic, Hrádku a saské Hartavy,“ uvedl.
Běžně se divočáci pohybují v teritorium čítajícím cca 20 kilometrů čtverečních. K migraci je nutí vlci, kterých v příhraničních oblastech Saska a Polska přibývá. Problémem příčiny zavlečení do chovů u sasko-polské hranice jsou však zřejmě sami chovatelé, kteří nedodrželi pravidla bezpečnosti. Veterinární inspektoři z Libereckého kraje s nimi nyní úzce spolupracují. „Sledujeme, jak jsou chovy zabezpečeny. Snažíme se o osvětu u chovatelů, aby si uvědomili, o jaké nebezpečí jde a poučili své zaměstnance, hlídali pohyb osob u chovů i prodej kusů, zavedli dezinfekci, nezkrmovali prasata zbytky z domácí kuchyně, protože vir může být i ve špatně zpracovaných potravinách a podobně,“ upřesnil Šebesta.
Instrukce mají také myslivci – sledovat uhynulé divočáky a odebírat z nich vzorky. „Jsme v kontaktu i s preparátory, protože myslivci si často vozí různé trofeje i ze zemí, kde se prasečí mor vyskytuje. Děláme u nich osvětu, protože ten virus se umí udržet i v sušeném či mrazeném mase,“ doplnila ředitelka odboru veterinární hygieny Ludmila Kudělková.
Je třeba si uvědomit, jak velké nebezpečí s ohledem na ekonomiku AMP představuje. Může dojít k narušení obchodní činnosti s prasaty, produkce vepřového masa nebo k hromadnému vybíjení chovů. Například v Libereckém kraji poblíž obce Náhlov se nachází významné zařízení s plemenným chovem prasat, jehož „materiál“ jde do celé Evropy (Rusko, Rakousko, Pobaltí, Kazachstán, Holandsko). Veterináři proto spustili velkou informační kampaň.