Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Obchodní řetězce disponují rozsáhlou nabídkou českého ovoce a zeleniny

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) těší prohlubující se kooperace obchodních řetězců a tuzemských pěstitelů ovoce a zeleniny. Stejně vítaná je také tradice ministerstva zemědělství, které oceňuje obchody, jež prodávají významná množství české produkce. V minulém týdnu ocenil ministr největší prodejce jablek, brambor a cibule.
Obchodní řetězce disponují rozsáhlou nabídkou českého ovoce a zeleniny

„Jsem velmi rád, že spolupráce mezi oběma stranami funguje a v podstatě veškerá tuzemská produkce ovoce a zeleniny nachází uplatnění na pultech obchodů. Pěstitelé, kteří pravidelně investují do svého podnikání a dlouhodobě spolupracují se svými odběrateli, jsou úspěšní a poptávka po jejich produktech pravidelně roste,“ prohlásil prezident SOCR ČR Tomáš Prouza. „Každý z našich členů má spoustu příkladů úspěšné spolupráce s dodavateli ovoce a zeleniny, které se odvíjejí od intenzivního kontaktu s obchodním řetězcem a společné práce na plánování výsadby, zlepšování kvality produkce a atraktivní prezentace. Ze spolupráce těží především zákazníci, kteří mají v prodejnách k dispozici co nejširší výběr tuzemských produktů, doplněný o zahraniční zboží jen tam, kde je to nutné,“ dodal.

Detailní statistiky ukázaly, že nejvíce českých jablek v loňském roce prodal Kaufland, na pomyslném stupni vítězů zaujal druhou příčku Lidl a třetí Albert. U brambor je pořadí následné: Kaufland, PENNY, Albert. A u třetí sledované komodity, cibule, se jedná o Kaufland, Lidl a Albert.

„U všech významných prodejců českého ovoce a zeleniny platí, že tuzemská produkce tvoří více než polovinu celkových prodejů, u brambor tvoří domácí produkce dokonce přes 90 % celkových prodejů. Významný podíl české produkce je vidět i u online prodejců potravin, a to včetně dodávek od menších českých zemědělců,“ upozornil Prouza.

Za rok 2022 se v obchodech členů SOCR ČR prodalo dohromady 31 432 tun tuzemských jablek, 94 913 tun tuzemských brambor a 21 015 tun tuzemské cibule.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder