Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Od Nového roku se mění podmínky pro dovoz želatinových kapslí a některých potravinových doplňků

S Novým rokem nastanou jiné podmínky pro dovoz neplněných želatinových kapslí a některých potravinových doplňků s živočišným původem.
Od Nového roku se mění podmínky pro dovoz želatinových kapslí a některých potravinových doplňků

Nové podmínky se budou od Nového roku vztahovat pro dovoz neplněných želatinových kapslí, které jsou určeny ke konzumaci. Změny se dotknou některých potravinových doplňků obsahující suroviny živočišného původu do Evropské unie (EU). Nejčastěji tyto suroviny využívají k výrobě svých produktů farmaceutické firmy a výrobci potravinových doplňků.

Doposud platilo, že při dovozu do zemí Evropské unie některé želatinové kapsle a živočišné produkty nemusely být pod kontrolou Státní veterinární správy (SVS). To se od 1. ledna 2017 změní. Některé produkty budou muset být v místě vstupu do EU kontrolovány. Výrobky sem dovezené, budou muset být původem ze schválených závodů, které jsou schváleny ve třetích zemích.

Změna se dotkne například prázdných želatinových tobolek určených ke konzumaci pro lidi pocházejících původem z Číny. Od Nového roku se tedy nebudou smět dovážet tyto produkty do EU.

Země uvedené na internetových stránkách Evropské komise jsou v současné době uvedeny tyto: Argentina (2), Bělorusko (1), Brazílie (14), Kanada (5), Kolumbie (4), Indie (7), Korea (3), Mexiko (3), Pákistán (3), Tchaj-wan (1), Turecko (2), USA (11). Čísla uvedené v závorce znamená počet schválených závodů v uvedené zemi. Pokud zde není schválený výrobce ze schválených zemí, znamená to, že se nesmí uvedené zboží do zemí EU dovážet.

Výrobcům a obchodníkům, kterých se tato změna bude týkat doporučuje SVS, aby případný dovoz konzultovali s konkrétní pohraniční veterinární stanicí a to zejména v případech, kdy místem vstupu zboží do EU nebude ČR, ale jiný členský stát.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder