Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Otevření zahrádek umožní první praktickou ukázku nové snížené sazby DPH pro pivo a jídlo ve stravovacích službách

Přestože nižší DPH u čepovaného piva a jídla konzumovaného ve stravovacích zařízeních platí již od 1. května, v praxi se projeví až od tohoto týdne. Do 11. května byly všechny podniky tohoto typu pro danou činnost zavřené.
Otevření zahrádek umožní první praktickou ukázku nové snížené sazby DPH pro pivo a jídlo ve stravovacích službách

Nyní stát rozvolněním mimořádných opatření v souvislosti s pandemií COVID-19 povolil otevření venkovních prostor, tzv. zahrádek. Jídlo „tady“ nebo „s sebou“ teď získá zcela nový rozměr s ohledem na výši účtované sazby DPH. Zůstane-li zákazník v provozovně, DPH bude činit 10 %. Jestliže se rozhodne odnést si ho pryč, zaplatí DPH 15%. Ten samý scénář platí pro výše zmiňované čepované pivo.

Na počátku bylo smyslem této nižší sazby zmírnit zátěž, kterou přinesou další vlny elektronické evidence tržeb. „I když ministerstvo financí povinnost evidovat tržby pozastavilo a závěrečnou fázi EET se rozhodlo odložit, snížení DPH zůstalo. Je to další kamínek do mozaiky pomoci podnikatelům a spotřebitelům,“ sdělila Alena Schillerová ministryně financí.

O snížení daně stojí i další resorty. Nejhlasitěji (pozn. a dlouhodobě) se ozývají pěstitelé ovoce a zeleniny. Těm současná situaci přijde absurdní. „Pro nás je to nepochopitelné, že ovoce a zelenina zůstávají ve vyšší sazbě, ale sníží se DPH u točeného piva,“ prohlásil Martin Ludvík předseda Ovocnářské unie. Za pravdu mu dává celková situace v Evropě, kdy Česká republika je jedinou zemí s vyšší daní na čerstvé ovoce a zeleninu než na alkohol. A k našemu současnému 15 % DPH se zdaleka nikdo nepřibližuje.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder