Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Ovoce Goji z Číny obsahovalo zakázané pesticidy

Státní zemědělská a potravinářská inspekce zakázala uvádět na trh sušené ovoce goji původem z Číny o celkové hmotnosti 2,3 tuny.
Ovoce Goji z Číny obsahovalo zakázané pesticidy

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala uvádět na trh 2,3 tuny sušeného ovoce goji z Číny.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) jako další objevenou nebezpečnou potravinou zakázala uvádět na trh přes dvě tuny sušeného ovoce původem z Číny. U tohoto sušeného ovoce laboratorní analýza prokázala kontaminaci v EU zakázaných pesticidů ze skupiny Carbofuranů. Informoval o tom ve středu mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Jedná se o potravinu pod názvem GOJI – sušené plody kustovnice v jedno kilovém balení. Datum minimální spotřeby je do června příštího roku. Výrobcem je společnost s názvem Organic Way z Ostravy a dodavatelem Smart AD z Dobré. Vzorky byly inspektory SZPI odebrány v provozovně Jiří Kovářík, Sloupského 1197, 68601 Uherské Hradiště.

Carbofuran byl používán jako silný insekticid a pro své nežádoucí účinky ho Evropská unie od roku 2008 zakázala.

Goji ( Lycium chinense, godži ) jsou červené bobule pocházející z rostliny kustovnice čínské
a stávají se oblíbenou zdravou superpotravinou, která se v poslední době rozšířila také do Evropy. V Asii jsou její účinky známé, lidé je tam využívají dlouhá staletí.

Problém s potravinami z Číny s obsahem pesticidů se neustále opakuje. V minulosti zjistila SZPI jejich přítomnost například v čaji.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder