Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Označování původu potravin se bude řídit novelou zákona

Reklama na české potraviny se bude řídit novými pravidly, kterou definuje novela zákona. Rozhodli o tom ve středu senátoři.
Označování původu potravin se bude řídit novelou zákona

Dne 27. dubna tohoto roku senátoři schválili novelu zákona o potravinách navrženou Ministerstvem zemědělstvím. Hlavní novinkou je úprava zákonů o regulaci reklamy a audiovizuálních mediálních službách. Znamená to, že by se v reklamě nesmělo používat tvrzení, že je potravina česká, pakliže nebude skutečně pocházet z České republiky.


„Novela zákona o potravinách bude mít významný a pozitivní dopad na veřejnost. Cílem je hlavně zlepšení informovanosti lidí o tom, jaké potraviny si kupují. Jsem rád, že navržená úprava novely prošla a že i reklama bude moci za českou potravinu označovat jenom takovou, která má jasně daný český původ. Zákazníkovi to ještě více usnadní výběr potravin, “ zmínil ministr zemědělství Marian Jurečka na tiskové zprávě.


Pravidla pro označení původu se zpřísní. V případech, že bude reklama zmiňovat český původ potraviny, musí se řídit novelou zákona o potravinách. Například jednosložkový výrobek, jako je mouka čí mléko musí být celý všechen získán a zpracován na území České republiky. Nebude se tedy smět označovat dovozová potravina, která byla v tuzemsku pouze zabalena. U zpracovaných potravin složených z více složek, jako je například salám musí musí obsahovat nejméně 75 % použitých surovin z tuzemska.

Zákon také určuje, že na potravině smí být umístěn český původ, například formou státní vlajky, mapkou republiky či jiným způsobem musí splňovat parametry určené zákonem o potravinách, jako kdyby použil označení „Česká potravina“.

Novela také zohledňuje potraviny, kde vyšší podíl českých surovin nemůže být dosažen, jedná se například o čokoládové výrobky. V těchto případech může být výrobek dobrovolně označen „Vyrobeno v České republice“ – obdobné varianty jsou povoleny, pakliže v ČR proběhla jejich výroba.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder