Plýtvání potravinami
Podle údajů OSN skončí v popelnici každý rok zhruba třetina celé potravinové produkce – polovina vypěstovaného ovoce a zeleniny, více jak třetina ryb a mořských plodů, cca třetina obilovin a pětina mléčných výrobků a masa. Celkem to dělá přibližně 1,3 miliardy tun jídla. Nejlepší potravinovou udržitelností se může pyšnit Francie, Česká republika skončila na 7. místě z 67 hodnocených zemí.
V Evropě již existuje mobilní aplikace, kde se dozvíte, kam je možné přebytky v gastronomii nahlásit. Díky ní si snad najdete, kdo a kde nabízí potraviny se slevou nebo dokonce zdarma. U nás se na ní teprve pracuje. Nicméně již nyní lze potraviny darovat.
Asi nejvíce lidem v podvědomí utkvěly potravinové banky. Těm značně pomohlo, že letos vstoupil v platnost zákon, který supermarketům nařizuje, aby darovaly to, co neprodají, charitě. „Dostáváme od ledna díky zákonu každý den čerstvé potraviny, které se nejrychleji kazí. To je ovoce, zelenina, pečivo, uzeniny, maso, mléčné výrobky, jogurty. Velmi málo dostáváme trvanlivé potraviny. Konzervy už vůbec ne,“ sdělila předsedkyně Potravinové banky Praha Věra Doušová. Zádrhel spočívá v tom, že bankám schází dostatečné finance, aby pro jídlo zajely, skladovaly ho a poslaly dál. I tak se do spolupráce s nimi zapojilo přes 800 obchodů a další 500 na tom pracuje. Další variantu představují nově vznikající organizace, které se snaží nespotřebované jídlo rozdat mezi samoživitele či bezdomovce. Příkladem je třeba křesťanská komunita Sant´Egidio, která získává nespotřebované jídlo z večírků, konferencí a marketingových akci a pak ho její členové nabízí v pondělí a v úterý v Praze, obdobně funguje i v Brně a Olomouci.
Přispět k řešení problému by chtěly i provozovatelé restaurací. Ty vidí jeho hlavní příčinu v neschopnosti odhadnout přesný počet porcí, které daný den vydají. To potvrzuje i zkušenost redaktorky ČT, která sledovala situaci v Bistru Monk v centru Prahy. V poledne bylo plno a kuchaři se nezastavili, postupem času návštěvnost upadala a v jedenáct hodin večer bylo prázdno. „Zbyl nám quiche, skořicové šneky a croissanty. Buď si to vezmu domů, nebo tím podělím personál,“ řekla manažerka bistra Maja Vavřačová. Někde před ukončením otevírací doby poskytují na jídlo slevu a řada restaurací by přebytky i ráda darovala. Ruce jim však svazuje, že nevědí jak, a navíc je omezuje přísná hygienická vyhláška. Kolikrát to pro ně není možné jak z hlediska času, tak financí.