Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Podravka vyhrála spor, konkurent Kucharek musí stáhnout výrobky

Výrobce kořenící směsi Podravka vyhrál po pěti letech v soudním sporu o porušování práv k ochranné známce nad polskou značkou Kucharek. Polský konkurent musí po definitivním rozhodnutí Nejvyššího soudu z trhu stáhnout své kořenící výrobky v modrém obalu, které jsou velmi podobné kořenící směsi Podravky.
Podravka vyhrála spor, konkurent Kucharek musí stáhnout výrobky

Soudní spor byl zahájen v roce 2010. Po pěti letech udělal Nejvyšší soud konečné rozhodnutí, kdy polský konkurent musí z trhu stáhnout své výrobky a změnit tak jejich obal. Předmětem sporu bylo porušování práv k ochranné známce a o nekalé soutěži s polským konkurentem Kucharek. Očekává se ještě soudní dohra, kdy chorvatská Podravka bude pravděpodobně požadovat finanční odškodnění.

Výrobek s názvem Kucharek připomíná modrou barvou obalu, vyobrazenou zeleninou, kuchařem v čepici a dalšími grafickými prvky Podravku, kterou Češi znají už od dob socialismu.

„Soud uznal, že Kucharek napodobováním našich obalů zneužívá výdaje na vývoj obalů a na reklamu, které v České republice vynakládáme. Vývoj obalů a reklama nás stojí nemalé finanční prostředky, proto musíme svá nehmotná práva důsledně chránit,“ uvedl pro portál iDNES šéf české dceřiné společnosti Podravka – Lagris Dalibor Kezele.

Kucharek sice na trh uvedl už nové obaly výrobku, avšak jejich design se příliš neliší. Podravka proto uvažuje o podání další žaloby.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder