Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Pokračování aféry nebezpečného hovězího masa z Polska

Celá kauza začala minulý víkend, kdy polská televizní stanice TVN24 uveřejnila reportáž, ze které je zřejmé, že na jatkách v Mazovském vojvodský na východě země docházelo k porážkám a zpracování nemocných kusů krav. Jejich maso pak putovalo bez řádného veterinárního vyšetření do oběhu. Přes počáteční ujišťování, že se závadné maso nedostalo za hranice země, teď musela jít polská vláda s pravdou ven. Do 14 států Evropské unie, včetně České republiky, bylo celkově vyvezeno maso o hmotnosti cca 2,7 tun.
Pokračování aféry nebezpečného hovězího masa z Polska

Do Čech se podle dostupných informací mělo z nelegálních porážek dostat zhruba 300 kg hovězího masa a to do podniků v Praze, Varnsdorfu, Kostelci nad Labem a Novém Bydžově. Zpracovatel z Nového Bydžova oznámil, že zásilku 106 kg masa z problematických polských jatek ve čtvrtek na výzvu polského dodavatele vrátil zpět do Polska. U ostatních příjemců prozatím není známo, kolik masa již prodali konečným spotřebitelům. Konzumace takového masa přitom může člověku přivodit těžké zdravotní problémy – otravu se závažným průběhem, zánět mozkových blan, zánět kostí a kloubů či těžkou formu sepse.

„Jsem velmi znepokojen vývojem kolem aféry s polským hovězím. Není přece možné, aby stát Evropské unie nejprve tvrdil, že hovězí z nemocných a umírajících krav neopustilo polský trh a hned v dalších dnech se zjistilo, že to není pravda. Přes ujištění se dokonce hovězí dostalo i k nám. Je z toho bohužel patrné, že Polsko nemá systém kontrol a veterinárního dohledu dobře nastavený, nebo se tam  porušují zákony. Budu po svých polských kolezích chtít záruku, že situaci napraví a změní pravidla veterinárního dozoru tak, aby skutečně fungoval a zajistil, že se podobné aféry už nebudou opakovat,“ uvedl ministr Miroslav Toman. 

Vzhledem k vážnosti celé situace, kdy se problém týká kromě České republiky dalších 13 států Evropské unie, mezi něž patří např. Slovensko, Německo, Francie, Španělsko, Estonsko, Finsko, Maďarsko, atd., se ministr Toman oficiálním dopisem obrátil na eurokomisaře pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenise Andriukaitise. Žádá jej o poskytnutí informací o zahájení plánovaného auditu Evropské komise v Polsku a sdělení konkrétních kroků, kterými chce zajistit, aby se podobná situace neopakovala.

Další dopis ministr Toman odeslal na Český svaz zpracovatelů masa. Vyzývá je, aby v současné době co nejvíce spoléhali na maso z tuzemských chovů. Stejně tak apeluje ministr i na spotřebitele.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder