Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Povinné kvóty na podíl tuzemských potravin zřejmě neprojdou Senátem

Velmi diskutovaná novela zákona o potravinách teď čeká na schválení v Senátu. Senátoři ji však v tomto znění pravděpodobně odmítnou.
Povinné kvóty na podíl tuzemských potravin zřejmě neprojdou Senátem

V týdnu Sněmovnou prošla nová podoba zákona o potravinách. Její součástí je mj. kontroverzní povinnost prodávat v prodejnách potravin o rozloze nad 400 m2 minimálně 55 % stanovených českých potravin. Kvóta by každoročně stoupala, a to až na 73 % v roce 2028.

Proti se staví senátoři z ODS a STAN. Tyto kluby tvoří nejsilnější frakci v horní komoře, v níž má opozice, která proti kvótám hlasovala už ve Sněmovně, většinu. „Až budeme zákon o potravinách na senátorském klubu projednávat, budeme řešit otázku, zda je tam i něco dobrého, nebo je špatně celý,“ prohlásil předseda senátorského klubu ODS-TOP 09 Zdeněk Nytra. Zavedení kvót odsuzuje také předseda ODS Petr Fiala. Podle něj jsou proti pravidlům evropského volného trhu i zdravému rozumu. Navíc by mohly vést ke zdražování potravin a těžily by z nich pouze velcí výrobci. „Schválení povinného podílu prodaných českých potravin v obchodech s plochou větší než 400 metrů čtverečních považují senátoři za paskvil, který povede pouze ke zdražení základního sortimentu,“ uvedl také šéf senátorského klubu Starostů Petr Holeček.

Lze tedy očekávat, že Senát zákon vrátí zpět do Sněmovny okleštěný o sporné kvóty, případně jej rovnou zamítne.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder