Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Pozor na špenátový protlak obsahující tropanové alkaloidy

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila několikasetnásobně překročené množství tropanových alkaloidů ve špenátovém protlaku, který byl v naší tržní síti k dostání v prodejnách COOP a Billa.
Pozor na špenátový protlak obsahující tropanové alkaloidy

Jedná se o několik šarží (L3857, L1257, L2457, L2957, L3857, L1457 a L3457) produktu Hluboce zmrazený špenátový protlak, hmotnost balení 450 g, s daty minimální trvanlivosti (DMT) v rámci května roku 2023, kde jako výrobce vystupuje slovenská společnost EQUUS a.s. Distributorem potraviny v České republice je firma EISBERG, a.s., která již zahájila jeho stahování z prodeje.

Laboratorní analýza v protlacích odhalila přítomnost tropanových alkaloidů (pozn. ty patří mezi prudké jedy vyskytující se v rostlinách řádu lilkovitých – např. rulík zlomocný, durman obecný aj.) v koncentraci, jež několikasetnásobně překračuje bezpečné množství pro konzumaci dospělým člověkem.

SZPI apeluje na spotřebitele, aby se vyvarovali konzumace výše zmíněných šarží. S ohledem na DMT existuje reálná šance, že některou z nich mohou mít stále doma.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder