Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Pražská šunka se po letech dočkala a je na evropském seznamu Zaručených tradičních specialit

Zástupci Ministerstva zemědělství a Českého svazu zpracovatelů masa se snahou dostat šunku na seznam Zaručených tradičních specialit začali už v roce 2012. Nyní, po šesti letech, Evropská komise udělila souhlas a „Pražská šunka“ může začít využívat žlutomodré logo, které ji řadí do skupiny elitních výrobků.
Pražská šunka se po letech dočkala a je na evropském seznamu Zaručených tradičních specialit

Pod názvem Pražská šunka se již od poloviny 19. století skrývá jedna z nejznámějších potravin, která má původ v Praze. Jedná se o šunku nejvyšší jakosti z vepřové kýty, kde je její původní oválný tvar zachován použitím tzv. pražského řezu. Současně ji pak vyrábějí i další evropské země – Itálie, Rakousko a Německo, proto se jednání vleklo. Bylo třeba dohodnout přesný recept i způsob výroby, kterou výrobek zařazený na seznam a opatřený logem Zaručené tradiční speciality musí striktně dodržovat.

Ministr zemědělství (pozn. v demisi) Jiří Milek prohlašuje: „Naším cílem je zajištění kvalitních potravin. U Pražské šunky jde navíc o zachování tradiční metody výroby a receptury, které si uzenáři předávají desetiletí. Výrobci této vysoce jakostní uzeniny teď budou moci využít evropské logo, ze kterého zákazník jednoduše zjistí, že si kupuje výjimečnou potravinu.“

Výrobci mají na výběr ze tří variant šunky a to Pražskou šunku na kosti, která se liší způsobem výběru a opracování masa a hlavní roli v ní hraje specifický poměr vepřových kýt a láku. Dále pak Pražskou šunku bez kosti, kdy se jedná o šunku nejvyšší jakosti vejčitého či válcovitého tvaru s dekorativním povrchovým krytím, a Pražskou šunkou v konzervě charakteristickou tenkou vrstvou aspiku mezi šunkou a obalem.

Zaručenou tradiční specialitou se může stát výrobek, který se na domácím trhu vyskytuje minimálně 30 let. Doposud jsme měli, společně se Slovenskem, na seznamu 4 položky, a sice Tradiční špekáčky, Liptovský salám, Spišské párky a Tradiční lovecký salám.

 

 

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder