Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Přestavby chovů drůbeže se v termínu nestihnou

Do roku 2027 měly být hotové přestavby obohacených klecí na voliérové chovy s větší rozlohou. Nyní Českomoravská drůbežářská unie ohlásila, že není reálné termín splnit a na trhu tak může část vajec chybět.
Přestavby chovů drůbeže se v termínu nestihnou

Jako v jedné z mála zemí Evropské unie (EU) byl v roce 2020 v České republice (ČR) schválen zákaz chovů nosnic v tzv. obohacených klecích. V platnost má vstoupit od roku 2027. Po tomto datu se vejce ze starých chovů nesmí prodávat. Teď to ale podle zemědělců vypadá, že přestavby se do daného termínu nedají stihnout.

„Největší problém je to u středních a malých chovatelů, kteří mají do 250 tisíc kusů nosnic, a to převážně v Jihočeském kraji a Jihomoravském kraji. Část podniků chovy přestaví na odchovny a nebude už vyrábět vejce, zbytek technologie předělá po roce 2027,“ uvedla předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá.

Na trhu figurují čtyři velké podniky, jež pokrývají produkci většiny vajec. Ani ty však prozatím nemají přestavěno, zbývá jim dořešit cca 20 %. Investice do přestavby jedné středně velké haly se pohybuje v desítkách milionů Kč. Realizace navíc zabere spoustu času – někdy i celý rok. Na halové chovy je v současnosti přestavěno 55 % veškerých tuzemských chovů

Drůbežáři se domnívají, že na začátku roku 2027 by mohlo v ČR chybět okolo 15 % tuzemských vajec. Nutno zmínit, že Česko je ve vejcích nesoběstačné a už dnes si pomáhá dovozem např. z Polska, Pobaltí či Ukrajiny.

Řada okolních států zákaz klecí neschválila a v programu EU zatím také není. Díky tomu tak zůstává možnost dovozu klecových vajec, která se u nás už nebudou smět vyrábět. „Jsme v očekávání toho, co přinese Evropská komise a kdy dojde k celoevropskému zákazu, aby naši chovatelé nebyli v konkurenční nevýhodě. Gastro a řetězce do slevových akcí zřejmě budou dál brát zahraniční klecovky, protože v zahraničí zákaz neplatí,“ prohlásila Gabriela Dlouhá.

„Nechceme nic jiného než rovné tržní podmínky,“ dodal k problematice mezinárodního obchodu ředitel společnosti Proagro Nymburk, jež provozuje jedny z největších chovů v Čechách, Zdeněk Mlázovský.

„V 99 % jde zákazník po ceně. I zákazníci v roce 2027 budou chtít to nejlevnější a firmy zejména v gastro trhu půjdou po dovozových vejcích,“ zaznělo od majitele středně velkého chovu na Královéhradecku Vejce Kosičky Jan Pozdílek.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder