Problémy tuzemských cukrovarů

Důvodem jsou nízké výkupní ceny cukru. Ty klesly díky dovozu této komodity z Ukrajiny. Jednatel cukrovarů Adrian Šedivý prohlásil, že definitivní verdikt ohledně konce Hrušovan prozatím nepadl, ale počítá se s radikálním snížením nasmlouvané plochy od pěstitelů. Ta klesne zhruba na polovinu a ve výsledku se tak prodraží výroba. Agrana ve svých závodech přitom doposud zpracovávala cca pětinu tuzemské cukrové řepy.
Spotřebitelské ceny cukru se za poslední tři roky výrazně vyvíjely. Před začátkem války na Ukrajině se prodejní cena pohybovala mezi 15 a 16 Kč, ke konci roku 2022 skokově vzrostla i na více jak 32 Kč. Loni šla postupně dolů a letos v lednu jste 1 kilogram cukru mohli pořídit za cca 16 Kč. Nicméně výrobcům se mezitím zvýšily náklady (např. 1 megawatthodina elektrické energie nyní vyjde o téměř dvojnásobek dráže než v roce 2020, o skoro trojnásobek vyskočily ceny zemního plynu, připlatíte si také za papír či koks aj.).
„Aktuální cena, za kterou lidé cukr nakoupí, cukrovarům zdaleka nepokryje náklady. V posledních letech podnikům rostly všechny náklady a zejména platby za energie, na něž je výroba cukru velmi náročná. Je nutné také připomenout, že cukrovary jako jediný obor z potravinářství platí emisní povolenky,“ uvedla prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová. Loni cukrovary zaplatily 1700 Kč za ekvivalent tuny CO2 oproti 654 Kč před čtyřmi lety.
Cukrovarnictví má u nás více než 200letou tradici. Ještě v roce 1989 tu působilo 53 cukrovarů. Nicméně i sedm cukrovarů zajišťuje, že stát této komodity vyrábí více než spotřebuje, a proto jej mohou firmy vyvážet do zahraničí.
„Jelikož se bude pravděpodobně u nás na Moravě zavírat jeden závod, spousta pěstitelů cukrové řepy se ocitla v nelehké situaci. Plánovali pěstební plochy osít cukrovou řepou a budou muset změnit osevní postupy, protože ji nemají kam dodávat. Středomoravské cukrovary, jako jsou Litovel, Vrbátky a Prosenice, další pěstitele nepřijímají z důvodu naplněných kapacit,“ přibližuje další negativní dopady předsedkyně Svazu pěstitelů cukrové řepy Moravy a Slezska Milada Rašková Měsícová.
Předseda Svazu pěstitelů cukrovky Čech Otakar Šašek tvrdí, že současná situace tuzemské cukrovary ničí. „Naše podniky musí bojovat s konkurenty na nerovném hřišti. Vozí se k nám cukr z třetích zemí pod náklady, jako by se nic nedělo. Přitom byl původně určený pro jiné trhy,“ říká.
Ukrajina měla loni kvótu pro dovoz cukru do Unie 262 tisíc tun. Do Česka dorazilo dle údajů Českého statistického úřadu 28 tisíc tun. Letos si chtějí Ukrajinci vyjednat vyšší kvótu.
Předseda Zemědělského svazu ČR Martina Pýcha upozorňuje, že se jedná o dlouhodobě neřešené problémy. Zemědělci nyní mj. vyjadřují znepokojení ohledně podpisu smlouvy s jihoamerickými státy ve sdružení Mercosur, která by umožnila bezcelní dovoz většího množství cukru ze třtiny do EU.