Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Protikuřácký zákon začne platit 31. května

Protikuřácký zákon začne platit poslední květnový den. Můžete se podívat, co všechno zákon zakazuje pro kuřáky a jak upravuje konzumaci alkoholu.
Protikuřácký zákon začne platit 31. května

Po vlně s pořízením elektronické evidence tržeb čeká tuzemské restaurace další zkouška. Tzv. "protikuřácký zákon" má vstoupit v platnost poslední květnový den. Jak bude celá situace vypadat se obávají zejména obce, které hledají způsob, jak zamezit nadměrnému hluku a koncentrovanému kouři přímo před lokálem. Lze totiž očekávat, že kuřáci budou vypovězení na tyto prostory. Protikuřácký zákon dovoluje si zapálit v restauracíh pouze elektronické cigarety a vodní dýmky.

Další úpravou bude, že výrobky pro kuřáky bude možné koupit pouze v prodejnách specializujících se na prodej těchto výrobků, jako jsou obchody s potravinami, hospody či stánky s pevnou konstrukcí. Alkohol a cigarety nebude dále možné si zakoupit v nemocnicích, ve školách, na akcích pro děti do 18 let, v dopravních prostředcích veřejné hromadné dopravy s výjimkou letadel či v prodejních automatech.

Místa, kde si nebude moci zapálit kuřák cigarety, vodní dýmku ani elektronické cigarety je hodně. Protikuřácký zákon nedovoluje kouřit ve vnitřních prostorách přístupné veřejnosti, v čekárnách a na nástupištích veřejné dopravy, v dopravních prostředcích veřejné dopravy, ve školách a na pracovištích s péčí pro děti. Na dalších místech určené pro děti, jako je dětské hřiště, vnitřní a venkovní sportoviště. Také se nebude smět kouřit v divadle, v kinech, v koncertních a sportovních halách, při tanečních a podobných akcí. Zoologické zahrady budou smět vyhradit stanoviště pro kuřáky, v ostatních prostorách zahrady bude platit zákaz.

Alkohol nebude možné v restauracích dále podávat osobám, u kterých je zjevné, že jsou již pod značnou mírou alkoholu nebo jinou návykovou látkou.

Zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykovými látkami začne platit na Světový den bez tabáku, který je poslední květnový den, tedy 31.5.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder