Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Sběr gastroodpadu ze školních jídelen v Praze

Do projektu, jež má pomoci zvýšit podíl tříděného odpadu, se zapojilo 28 pražských škol.
Sběr gastroodpadu ze školních jídelen v Praze

Od začátku letošního roku je v zákoně o odpadech definováno množství tříděného odpadu, které musí jednotlivé obce vytřídit. Je na obcích, aby na svém území zajistily, že v roce 2025 budou recyklovatelné složky tvořit 55 % z celkového objemu komunálního odpadu, v roce 2035 pak až 65 %. Podle pražského náměstka pro oblast životního prostředí Petra Hlubučka se v tomto ohledu Praha momentálně pohybuje okolo 30 %.

Potenciál vidí Praha ve sběru kuchyňských zbytků ze školních jídelen. O svoz projevilo zájem 28 škol s vlastní jídelnou (pozn. ve všech případech jako jejich zřizovatel vystupuje hlavní město Praha), zejména gymnázia a střední školy.

Ředitelka Obchodní akademie Bubeneč si spolupráci pochvaluje: „Nám gastroodpad odvážely Pražské služby za poplatek. Zatímco ta nová smlouva nám umožňuje odvážet zdarma.“ „Pro nás je hlavní benefit v tom, že se někdo postará o odpad, který jsme zoufale řešili sami. Ubydou nám především starosti,“ uvedl další výhody ředitel Gymnázia Na Vítězné pláni Jaroslav Mervínský.

Do tříděného komunálního odpadu vyjma notoricky známých složek (papír, plasty, sklo) spadá také biologicky rozložitelný odpad z kuchyní a stravoven, jedlé oleje a tuky či oděvy a další textilní materiály.

Smlouva projektu mezi hlavním městem a společností zajišťující svoz (pozn. Pražské služby) je v současné chvíli uzavřena do 31. prosince 2022. Gastroodpad následně putuje do bioplynové stanice v Přibyšicích, kde z něj vyrobí bioplyn.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder