Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Senát schválil konec jednorázových plastů

Zákon o konci jednorázových plastů prošel senátem a čeká již jen na podpis prezidenta. V platnost by měl vstoupit v polovině podzimu.
Senát schválil konec jednorázových plastů

„V Senátu dnes slavíme velký úspěch, schválili jsme nový zákon o jednorázových plastech, díky kterému se nám podaří snížit množství odpadů, které dnes nesmyslně končí na skládkách. Výrobky, které zcela zakazujeme, mají už dnes řadu alternativ a díky tomu můžeme ročně uspořit milióny kusů plastových výrobků. Kromě toho zákon pomáhá i obcím, které budou mít díky němu nárok na příspěvek na úklid veřejných prostor,“ prohlásila ve středu ministryně životního prostředí Anna Hubáčková.

Zákaz uvádění na trh se dotkne pouze části jednorázových výrobků z plastu, např. plastových vatových tyčinek, plastových příborů, talířů, brček a míchátek; plastových tyček k balonkům, plastových nádob na potraviny a kelímků i nádob na nápoje z expandovaného polystyrénu a také výrobků z oxo-rozložitelných plastů.

Další přínos představuje snižování odpadů. Spotřeba daných plastových produktů by ročně měla klesnout cca o 1,77 miliardy kusů. Část výrobků lze používat opakovaně, např. zálohované kelímky na nápoje, na další se zase budou moci více používat recyklované materiály.

Aktuální podoba zákona o jednorázových plastech přináší i nové povinnosti pro výrobce. Spotřebitelé si nejvíce povšimnou povinnosti informovat kupující o správném zacházení s odpady (pozn. týká se hygienických pomůcek a tabákových výrobků) a značení výrobků z plastu – u cigaret s filtry, samostatných filtrů, vlhčených ubrousků, hygienických pomůcek a kelímků. Nově se výrobci cigaret s filtrem budou muset podílet na úklidu z odpadů z jejich výrobků v obcích, a to formou finančních příspěvků radnicím.

Přechod na alternativy jednorázových plastových výrobků podporuje ministerstvo životního prostředí formou Operačního programu pro Životní prostředí 2021-2027, kde je zájemcům připraveno k dispozici celkem 7,1 miliardy Kč.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder