Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Sezóna svatomartinských vín se blíží

Odborná porota vybrala prvních 272 vín, která letos budou moci nést značku Svatomartinské, jež jim propůjčí Vinařský fond. K úspěšným uchazečům patří např. Chateau Valtice – Vinné sklepy Valtice, které už začalo svatomartinské víno do příslušných lahví stáčet.
Sezóna svatomartinských vín se blíží

Valtické vinařství se o značku Svatomartinské ucházelo s odrůdami Veltlínské červené rané, Müller Thurgau a Muškát moravský u bílých vín, Svatovavřinecké a Modrý Portugal u červených a vlajkovou lodí růžových se stalo Svatovavřinecké. První vína z letošních hroznů už vinařství prodává pod vlastní značkou, a to z odrůd Sylvánské zelené, Müller Thurgau a Svatovavřinecké.

"Letošní ročník nebyl vůbec jednoduchý, ale kvalita hroznů je perfektní. Zdravý hrozen a nadprůměrný obsah přírodního cukru. To jsou dvě základní charakteristiky letošního vinobraní. První letošní víno obvykle pouštíme na trh dva týdny před Martinem, nabízejí náhled na letošní ročník. Jedním z důvodů je i to, že naše sylvánské není oficiální odrůdou svatomartinského vína," prohlásil za vinařství David Šťastný. Pro vlastní značky prvního vína má vinařství nachystáno 11 tisíc lahví, u svatomartinského očekává prodej 115 tisíc lahví.

Do prvního kola o získání značky Svatomartinské se přihlásilo 63 vinařů s 285 víny, získalo ji 95 % z nich. Ti, kdo napoprvé neuspěli, mají ještě týden se svými víny pracovat a zkusit štěstí ve druhém kole hodnocení, ze kterých vzejde většinou 20 % svatomartinských vín, převážně červených (pozn. s nimi je třeba déle pracovat).

„Letošní svatomartinské odrůdy Müller Thurgau vynikají tóny zralé bílé broskve se šťavnatými kyselinami. Muškáty moravské jsou nádherně citrusové, některé s dotekem zralého kiwi. Veltlínské červené rané pak má svěží šťavnatou chuť a vyniká lehkou ušlechtilou vůní s tóny manga, limety a dalšího exotického ovoce. Růžová všeobecně mají příjemný dotek jahodového jogurtu nebo obsahují jemné jogurtové tóny lesního ovoce. Červená jsou zase sametově jemná, s vůní květů fialky a dalších jarních lučních bylin a s pikantní svěžestí," popsal, na co se můžeme těšit, Petr Gondáš z Národního vinařského centra.

První odhady ukazují, že se na trh dostanou 2 miliony lahví pod značkou Svatomartinské. Přesný počet druhů bude znám až po druhém kole hodnocení, které proběhne 1. listopadu.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder