Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Slibovaná snížená daň na pivo se odkládá

Návrhem na snížení daně u točeného piva a nealkoholických nápojů se bude koalice zabývat až po vyhodnocení letošního výběru této daně. Ministr financí Andrej Babiš to potvrdil.
Slibovaná snížená daň na pivo se odkládá

Postupné snížení sazby na deset procent u točeného piva a dalších položek navrhl ke konci ledna šéf státní kasy Andrej Babiš, který tímto krokem chce podnikatelům vyrovnat vyšší náklady v souvislosti s elektronickou evidencí tržeb.

V současné době jsou na trhu v ČR tři základní sazby DPH. Od roku 2013 platí základní sazba ve výši 21 procent, dále pak snížená sazba činí 15 procent, která se vztahuje například na vodné a stočné, potraviny či ubytovací služby. Druhá snížená sazba s platností od ledna 2015 je ve výši 10 procent a je určená na léky, knihy a kojeneckou výživu.

Ministr financí Andrej Babiš navrhl snížení daně z přidané hodnoty na točené pivo a nealkoholické nápoje do druhé snížené sazby DPH na konci ledna tohoto roku. Tímto krokem chce vyrovnat vyšší náklady v souvislosti s elektronickou evidencí tržeb. V návaznosti ČSSD navrhla převést také do desetiprocentní sazby základní potraviny.

Proti změnám v DPH se ohradila KDU-ČSL, uvedl místopředseda strany Jan Bartoška. Podle opozice je nižší DPH na točené pivo v restauracích populistický předvolební slib.

Začátkem února Senát schválil i přes námitky opozice zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Odhaduje se, že do státní pokladny přinese až 18 miliard korun.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder