Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Slovensko zavede zálohy na PET lahve a plechovky

Od zálohování si Slovensko slibuje, že do roku 2025 se na jeho území vysbírá minimálně 90 % plastových lahví a plechovek. O chod systému, jež by měl odstartovat začátkem příštího roku, se postará konsorcium složené z domácích výrobců nealkoholických nápojů a piva společně se zástupci maloobchodu.
Slovensko zavede zálohy na PET lahve a plechovky

Vratná záloha za lahev či plechovku má činit 15 eurocentů (pozn. cca 4 Kč). Zálohování budou podléhat obaly nápojů o objemu od 0,1 do 3 litrů, jež ponesou příslušný kód. Spotřebitelé si pro vrácení budou moci vybrat z 6500 odběrných míst, včetně automatů.

„Jsem přesvědčen, že nikdo nebude zahazovat plechovku ani plastové obaly,“ prohlásil slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj. Ministerstvo věří, že toto opatření pomůže snížit množství odpadu. Pro jeho podporu plánuje také kampaň za sbírání plastových láhví, které lidé zahodí v přírodě. Pro představu – na slovenském trhu se každoročně objeví zhruba 1 miliarda PET lahví, přičemž dvě pětiny skončí na skládkách.

Prvotní investice správce do systému se odhadují na 5 milionů eur (131 milionů Kč) a s dalšími 30 miliony eur (783 milionů Kč) se počítá na obchodní činnost.

Systém zálohování nápojových obalů není novinkou. Už dříve jej zavedla desítka evropských zemí. Slovensko se k nim připojí.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder