Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Sněmovna neschválila novelu zákona o potravinách a tabákových výrobcích

Ve středu vrátila sněmovna novelu zákona o potravinách a tabákových výrobcích. Hlavní příčinou byl odborníky i veřejností kritizovaný pozměňovací návrh o povinném 85% podílu českých potravin v obchodech.
Sněmovna neschválila novelu zákona o potravinách a tabákových výrobcích

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) současnou situaci považuje za nešťastnou. Novela zákona totiž zahrnovala také řešení otázky dvojí kvality potravin, které se nyní nuceně zastavilo. S nekoncepčním návrhem povinného podílu českých potravin na pultech obchodů přišla poslankyně Margita Balaštíková (ANO). Zákazníci přitom tuzemské potraviny v obchodech vyhledávají. Požadují však dostatečnou kvalitu, možnost výběru a rozumnou cenu.

„Na vrácení novely zákona do druhého čtení je pozitivní jediný fakt – zabránili jsme přijetí legislativní šílenosti, povinnosti obchodu zajistit až 85% podíl českého zboží na pultech,“ prohlásil prezident SOCR ČR Tomáš Prouza. Ten považuje za velmi nerozumné činit rozhodnutí, která budou mít zásadní dopad na občany, bez konzultace s nimi a vyzývá ministerstvo zemědělství a představitele Agrární i Potravinářské komory ke společné diskuzi.

V současné době je Česká republika soběstačná jen ve čtyřech druzích potravinářského zboží. Například spotřebu vepřového masa pokryje pouze z 50,7 %, dle informací Potravinářské komory (pozn. Agrární komora udává dokonce méně než 40 %). Také dovoz jablek z Jižní Ameriky se může jevit jako nesmysl, nicméně je třeba si uvědomit, že čeští pěstitelé jsou schopni zásobovat náš trh jen určitou část roku.

Usměrňování v podobě legislativních limitů by mohlo zásobování obyvatel ohrozit. „Krize typu koronavir nebo sucho mohou způsobit tak velké výkyvy zemědělské produkce, že je bez dovozu významné části potravin neustojíme. A to nemluvím o zvýšení cen potravin a snížení rozsahu výběru, které by tento limit způsobil i bez ohledu na možné krizové období,“ dodal Prouza.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder