Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Sněmovna schválila protikuřácký zákon

Poslanci schválili protikuřácký zákon, pro bylo 118 ze 163 přítomných. Nyní musí zákon ještě schválit Senát a podepsat prezident Miloš Zeman.
Sněmovna schválila protikuřácký zákon

Protikuřácký zákon je po EET dalším krokem k likvidaci podnikatelů v pohostinství. Kuřáci si už příští rok na konci května nebudou moci zapálit ve všech českých hospodách cigaretu. Zákon před pár dny schválila Sněmovna. Pro zákon zvedlo ruku 118 poslanců ze 163 přítomných, nyní musí zákon potvrdit Senát a podepsat prezident Miloš Zeman.


Úplný zákaz kouření, který nedávno schválila Sněmovna uvítají zejména nekuřáci. Ti si budou moci pravděpodobně od května příštího roku objednat jídlo, aniž by je cigaretový kouř obtěžoval. Hostinští podle současného návrhu nebudou mít žádné výjimky v možnosti budovat v podnicích oddělené místnosti tzv. kuřárny. Poslanci ale neschválili návrh, umožnující zavedení regulace také pro restaurační zahrádky. Předloha nyní zamířila do Senátu.


S protikuřáckým zákonem nesouhlasí Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR), která to uvedla v tiskové zprávě. Asociace senátory vyzvala vrátit normu k dopracování.


Kuřárny podle současného návrhu se nebudou moci zřizovat v kinech, divadlech, sportovních halách nebo koncertních a výstavních síních. Pro kuřáky nebude k dispozici ani místnost ve zdravotnických zařízení, výjimku budou tvořit uzavřená psychiatrická oddělení.
Dalšími prostory omezující kouření se dotkne nekrytých zastávek hromadné dopravy. Naopak se zákaz kouření nedotkne nákupních center a letiště. Nebude se smět kouřit v zoologických zahradách na volném prostranství, ale budou moci zde být zřízeny kuřácké koutky.


I používání elektronických cigaret bude mít svá omezení, například se nebude moci inhalovat ve školách, v dopravních prostředcích veřejné dopravy, v nemocnicích, na dětských hřištích, ve sportovních halách, v zábavných zařízeních. Vymezené místo může být zřízeno například v nákupních centrech.


Zákon se dotkne i omezení prodeje alkoholu. Na akcích pořádaných zejména pro děti se nebude smět prodávat alkohol, při sportovních akcích se bude smět prodávat výčepní pivo a víno.


Úplný zákaz kouření má platit v restauracích od konce května příštího roku, který se vyhlašuje na den, kdy Světová zdravotnická organizace vyhlašuje jako Světový den bez tabáku.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder