Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Srovnání cen producentů vajec

Ceny tuzemských producentů vajec byly v polovině listopadu cca o čtvrtinu nižší než v Polsku a zhruba o 15 % nižší než na Slovensku, vyplývá z dat Evropské komise. Oproti průměru EU byly ceny nižší přibližně o pětinu.
Srovnání cen producentů vajec

Komise sleduje ceny po jednotlivých týdnech. Z posledních dostupných údajů vyplývá, že za 100 kilogramů (kg) vajec naši chovatelé v předchozím týdnu utržili 178,92 eura, tj. 4359 Kč. V Polsku se cena za stejné množství vyšplhala na 241,69 eura, což odpovídá cca 5888 Kč a v EU činila průměrná cena za 100 kg 225,88 eura, v přepočtu nějakých 5503 Kč. 

Ceny českých producentů vajec patří ve srovnání s ostatními členskými státy mezi nejnižší, v minulém týdnu byla nižší cena jen na Kypru.

Podle Českého statistického úřadu ceny vajec v Čechách postupně klesají. V lednu přišlo jedno vejce spotřebitele v průměru na 5,65 Kč, v říjnu, přestože ve srovnání s měsícem září došlo ke zvýšení o více než 8 %, na 4,04 Kč.

Tuzemští chovatelé budou muset své chovy kvůli zákazu klecových chovů (pozn. například sousední Polsko, které patří mezi nejvýznamnější dovozce této komodity k nám, zatím o žádném podobném kroku neuvažuje), jež vstoupí v platnost od roku 2027, přestavět. Poslední informace Ústřední evidence drůbeže uvádí, že v obohacených klecích je 58 % nosnic v ČR. Přestavba dle odhadu Českomoravské drůbežářské unie vyjde na 3 miliardy korun. Ministerstvo zemědělství v 1. kole programu rozvoje venkova umožní čerpat podporu na přestavbu hal z klecových chovů na alternativy. Firmy budou moci požádat až o 30 milionů Kč na jeden projekt.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder