Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Sušené ryby mohou obsahovat smrtící jed

Státní veterinární správa varuje spotřebitele před sušenými rybami druhu plotice obecná, může obsahovat silný jed botuloxin.
Sušené ryby mohou obsahovat smrtící jed

Na český trh mířila z Německa velmi nebezpečná potravina. Celkem 54 kilogramů sušených solených ryb druhu plotice obecná může obsahovat toxickou látku botulotoxin , která je produkována bakteriemi. Tato nebezpečná látka je také známá pod názvem klobásový jed a patří k velmi silným jedům. Může způsobit ochrnutí svalů až smrt


Ryby, které měly směřovat k devíti prodejcům ruských specialit, se stahují z trhu. Státní veterinární správa (SVS) tuto informaci obdržela od německých dozorových orgánů prostřednictvím systému rychlého varování RASFF. Informace obdržené z Německa se měly u tamního konzumenta výrobku projevit příznaky otravy botulotoxinem.


Jedná se o potravinu označenou jako Sušené plotice o složení Rutilus rutilus, sůl. Distributorem byla německá společnost Monolith Süd GmbH, Ohmstr z Herrenbergu.


Na český trh směřovaly šarže označené datem minimální trvanlivosti:
06. 11. 2016
20. 11. 2016
01. 01. 2017
29. 01. 2017
22. 02. 2017


Spotřebitelé by rozhodně neměli zakoupený výrobek konzumovat. mohou ho však vrátit v místě prodeje.


Další informace o produktu jsou k dispozici na stránkách německých úřadů (v němčině): http://www.lebensmittelwarnung.de/bvl-lmwde/app/process/warnung/detail17/19161

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder