Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

SVS pro maso z Brazílie zmírňuje mimořádná opatření

Státní veterinární správa zmírňuje opatření, která zavedla začátkem května na maso původem z Brazílie.
SVS pro maso z Brazílie zmírňuje mimořádná opatření

Státní veterinární správa (SVS) od úterý 9. května nařídila provozovatelům potravinářských podniků, kteří přijmou zásilky živočišných produktů původem z Brazílie, aby maso otestovali v akreditované laboratoři na salmonelu. V opačném případě by jim hrozila pokuta až do výše dvou milionů korun.

Tato bezpečnostní opatření vznikla na základě opakujících se případů, kdy docházelo u masa původem z Brazílie k nákaze salmonelou. Brazilské úřady již podnikly rozsáhlou razii, kdy obvinily zpracovatele a vývozce masa z uplácení tamních hygieniků a politiků.

Státní veterinární správa (SVS) zmírňuje po necelém měsíci s platnosti od 1. června 2017 zavedená opatření pro zásilky živočišných produktů původem z Brazílie. Laboratorní vyšetření, které prokáže nezávadnost masa na salmonelu budou muset mít nyní všechny zásilky drůbežího masa a polotovarů z drůbežího masa. Doposud platilo mimořádné opatření na všechny zásilky živočišného původu z Brazílie.

Všechny zásilky živočišného původu z Brazílie se i nadále musí povinně hlásit na příslušných úřadech. Celkem bylo od 9. května, kdy byla zavedena mimořádná opatření nahlášeno 87 zásilek v celkovém množství 555 tun. Od této doby bylo také provedeno celkem 11 kontrol, z toho bylo zkontrolováno 222 tun potravin.


Při vstupu zboží z Brazílie se v současné době provede na hranicích EU dokumentační kontrola veškerého zboží. Poté asi pětina zásilek je laboratorně testována na salmonelu. Vráceno zpět do Brazílie bylo 49 zásilek, z toho 33 pro nález salmonel, ostatní jsou z jiných nevyhovujících důvodů.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder