Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Téměř 22 tun kakaových bodů nakažených plísní bylo zadrženo na severu Moravy

Pracovníci celní správy v Paskově na severu Moravy odhalili téměř 22 tun kakaových bodů zasažených plísní. Zásilka putující z Nikaraguy byla zadržena a dovozci bylo uděleno nařízení odvézt zboží mimo Evropskou unii.
Téměř 22 tun kakaových bodů nakažených plísní bylo zadrženo na severu Moravy

Mluvčí celníků Pavla Zdobnická upřesňuje: „Jednalo se celkem o 478 pytlů surových kakaových bobů o hmotnosti 21 988 kilogramů s celkovou hodnotou milión sto tisíc korun. Zboží nebylo propuštěno do volného oběhu, ale bylo přemístěno pod přímý celní dohled. Dovozce byl vyzván k doložení dokladů prokazujících možnost zpětného vývozu mimo Evropskou unii. Pokud by dovozce doklad nedoložil, došlo by ke zničení kontaminovaného zboží pod celním dohledem.“

Do České republiky boby dováží společnost DAJANO TRADING COMPANY s. r. o. se sídlem v Ostravě. Na pomoc byli povoláni inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce, kteří konstatovali, že plíseň je viditelná už pouhým okem a z převozního kontejneru po jeho otevření prokazatelně vycházel zápach po plísni. Okamžitě potravinu označili za nevhodnou pro spotřebu a odmítli ji vpustit do vnitřního trhu Evropské unie.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder