Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

„Mladé moravské zemské víno“ musí pryč z tržní sítě

Kvůli nesprávnému označení lahví Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila stažení výše zmíněných mladých vín z prodeje.
„Mladé moravské zemské víno“ musí pryč z tržní sítě

„Mladá vína mají chráněné označení původu, tudíž se na ně vztahuje podmínka zatřídění. Znamená to, že vína musí projít hodnoticí komisí, která stanoví, zda splňuje parametry. U zemských vín tato podmínka není,“ vysvětlil rozhodnutí mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Nyní existují dvě řešení. Vína se buď musí označit jinak než mladá nebo si mohou přízvisko ponechat, ale pod podmínkou, že se u nich provede zatřídění. V případě zatřídění by se však musela změnit etiketa, neboť už by se jednalo o vína jakostní. Tak či tak, přeznačení představuje pro vinaře nemalé finanční náklady.

„Je to administrativní chyba, ne něco, co se týká kvality nebo bezpečnosti. Jsem přesvědčený, že vína jsou kvalitní a v pořádku," uvedl ředitel vinařského fondu Jaroslav Machovec. V obou zmiňovaných parametrech inspekce opravdu závady nezjistila, potvrdil Kopřiva. „Pokud subjekty budou postupovat korektně na základě upozornění, tak nepočítáme se zahájením správního řízení,“ dodal závěrem.

 

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder