Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Varování před zdravotně závadnými sýry

Veterinární inspektoři informují veřejnost o přítomnosti škodlivého verotoxinu v sýru brie, který byl k zakoupení v průběhu měsíce října v prodejnách obchodního řetězce Lidl. Současně rozšiřují výstrahu ohledně kozího sýru Ziegenrolle z Nizozemska, jež může obsahovat bakterie listerie (viz článek ze dne 20. října 2020), a to na veškeré šarže.
Varování před zdravotně závadnými sýry

Nebezpečný verotoxin v produktu Milbona – Brie de Nangis od výrobce Fromtome z Francie, šarže 2009281332, datum minimální trvanlivosti 31.10.2020, odhalily při úřední kontrole německé dozorové orgány. Státní veterinární správa (SVS) pak zprávu dostala skrze Systém rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASSF). Do České republiky dorazilo více než 200 kilogramů problematické šarže. Lidé, kteří výrobek mají doma, by ho rozhodně neměli konzumovat. Lze jej vrátit v místě prodeje.

Verotoxiny jsou produkované bakterií E.coli a mohou zapříčinit průjmová onemocnění. Nebezpečí představují především pro tzv. rizikové skupiny (pozn. malé děti, těhotné ženy a seniory).

V kozím sýru „Milbona“ Ziegenrolle, aromatická – krémová, kozí rolka z Nizozemka, jehož výrobcem je firma JERMI Käsewerk GmbH, německé úřady odhalily bakterie Listeria monocytogenes. Původně se obava o obsahu nežádoucích bakterií stahovala pouze na jednu šarži čítající cca 4000 balení. Šetření SVS ukázalo, že se celou tuto zásilku podařilo zastavit ještě ve skladech a žádný produkt tak neskončil u konečného zákazníka. Vzhledem k reálné šanci, že listerie by mohly obsahovat i další šarže výše zmíněného výrobku, jsou stahovány veškeré tyto sýry bez rozdílu šarže.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder