Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Ve Francii stahují z prodeje české pálivé chipsy

Obchod potravin na severovýchodě Francie přistoupil ke stažení z prodeje extrémně pálivých lupínků vyráběných v České republice. Domnívá se, že jsou nebezpečné.
Ve Francii stahují z prodeje české pálivé chipsy

O konzumaci kukuřičných chipsů Hot Chip Challenge točí mládež videa, která pak sdílí na sociálních sítích, především na Tiktoku. Obsahují chilli a způsobují extrémní pálení, což avizuje i výrobce.

Vedení společnosti HOT-CHIP, producenta zmíněných lupínků, uvedl, že produkt nebyl stažen z prodeje na základě nesplněných legislativních požadavků, nýbrž z rozhodnutí manažera pobočky. O dalších obdobných opatřeních nemá informace.

Supermarket v obci Farébersviller začal s prodejem extrémně pálivých brambůrků začátkem dubna. Chtěl tak obohatit svou nabídku. Balení obsahuje 1 kus a jeho součástí jsou i latexové rukavice. K dochucení se používají chilli papričky Carolina Reaper a Trinidad Scorpion Moruga, které jsou považované za nejpálivější na světě.

Nejprve se tato idea zdála jako dobrý obchodní tah. Po 2 týdnech však došlo k následujícímu vyjádření manažera prodejny Françoise Rodrigueze na Facebooku: "Mladí se přivádějí do stavů, které považuji za nebezpečné. Neměli jsme tušení, jaký dopad mohou mít tyto chipsy na hravou povahu dospívajících."

"Jako potravinářská firma jsme samozřejmě byli několikrát kontrolováni Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí i ministerstvem zemědělství, které prokázalo, že naše produkty splňují všechny povinnosti potravinářské firmy. Jsme si vědomi pálivosti používaných papriček obsažené v produktu Hot Chip Challenge, a proto jsme tento produkt konzultovali s ministerstvem zemědělství, odborem bezpečnosti, který se vyjádřil po konzultaci s ostatními členskými státy Evropské unie, že se jedná o surovinu, kterou lze běžně užívat v potravinách," stojí v písemném prohlášení společnosti.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder