Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Vinařský zákon přináší změny, zvýší se také pokuty až na 50 miliónů korun

Novela vinařského zákona, kterou vláda nedávno schválila má za cíl omezit falšování vína. Stát si od tohoto kroku slibuje omezení falšování vína. Obsahuje například omezení prodejných míst sudového vína, rychlé hlášení dovozu a při porušení zákona se pokuty výrazně zvýšily.
Vinařský zákon přináší změny, zvýší se také pokuty až na 50 miliónů korun

Během pondělního zasedání vlády o změně zákona informovalo Ministerstvo zemědělství. Porušením se prodejce vystavuje postihu až do výše 50 milionů korun, pokuta se zvýšila až desetinásobně. Vláda by také ráda novou zakázala prodej sudového vína z automatů.

Podle slov ministra zemědělství Mariana Jurečky je záměrem co nejvíce ochránit český a moravský trh před nekvalitními výrobky. Vláda si schválenou změnou slibuje omezení prodejních míst, aby se víno neprodávalo v kdejaké trafice a pochybným způsobem. Falšované produkty totiž kazí jméno celému vinařskému oboru, dodal ministr zemědělství Jurečka.

Sudová vína se budou moci prodávat pouze u výrobců nebo dovozců vína. Je také třeba upozornit na to, že za výrobce vína je podle zákona také považován subjekt, který si víno nechává zpravovat za účelem jeho uvádění do oběhu. Znamená to, že si například vinotéka bude moci objednat u konkrétního vinaře víno, zmínilo Ministerstvo ve své tiskové zprávě. Resort odstoupil od návrhu na zavádění kontrolních pásek. Podle něj nebudou na sudech potřebné.

Vinotéky budou moci používat u dovozového vína pouze nádoby tzv. „back-in-boxy“, které nelze znovu naplnit. Původně resort zamýšlel omezit počet prodejních míst jiným způsobem. Nově budou muset zase dovozci nahlásit do dvanácti hodin státu import vína. Pro jeho zkontrolování bude muset víno ještě po dobu deseti dnů ležet ve skladu.

Víno vyrobené v České republice bude muset mít uvedeno na hlavní etiketě původ hroznů. Velikost písma je stanovena minimálně na 2,4 milimetry. Podle Ministerstva bude pro české vinaře záklopka s českou trikolórou nepovinná.

Zákon by měl začít platit od července nebo srpna letošního roku, přičemž vinotéky budou muset začít používat jednorázové nádoby o půl roku déle.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder