Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Z prodeje je stahována mražená zelenina pro podezření z kontaminace bakteriemi Listeria monocytogenes

Z Belgie dorazila prostřednictvím evropského Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva RASFF informace, že různé zeleninové směsi, vyrobené právě v Belgii, obsahují kukuřici od maďarského výrobce Greenyard Frozen, u které je podezření z kontaminace bakteriemi Listeria monocytogenes.
Z prodeje je stahována mražená zelenina pro podezření z kontaminace bakteriemi Listeria monocytogenes

Státní zemědělská a potravinářská inspekce varuje, že se jedná o všechny šarže s obsahem závadné suroviny vyrobené v časovém horizontu 13. srpna 2016 až 20. června 2018. Momentálně dochází ke stahování potenciálně nebezpečných potravin z prodeje v řadě evropských států, včetně České republiky. U nás jde konkrétně o obchodní řetězce Tesco Stores ČR a.s., Lidl Česká republika v.o.s., Penny Market s.r.o. a Makro Cash&Carry ČR s.r.o. Zmínění prodejci nabízí svým klientům vrácení peněz.

Bakterie Listeria monocytogenes způsobují nemoc zvanou listerióza, která napadá především jedince se sníženou imunitou, těhotné ženy, novorozence a starší osoby. U zdravého člověka se onemocnění může projevit jako lehčí chřipka. Bakterie odolávají i v teplotách nižších jak 0 stupňů Celsia a riziko nákazy lze snížit jedině pečlivým vařením. Nicméně doporučení inspekce zní jasně – stahované šarže potravin nekonzumovat.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder