Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Začala platit novela o významné tržní síle

Zákon o významné tržní síle začal platit v neděli a přináší pro obchodní řetězce nové povinnosti.
Začala platit novela o významné tržní síle

Zákon o významné tržní síle začal platit v neděli a přináší pro obchodní řetězce nové povinnosti. Kromě dodržování 30denní lhůty splatnosti zákon také znemožňuje přenášet náklady na dodavatele spojené s obchodním rizikem řetězce. Na úpravy nových smluv s dodavateli mají řetězce čtvrt roku, tedy tři měsíce.

Původní zákon začal platit od roku 2010. Ten například umožňoval obchodní řetězce pokutovat, pakliže nedodrželi lhůtu splatnosti uvedenou na fakturách dodavatele. Nová úprava zákona stanovuje pro splatnost faktur 30denní lhůtu. Zákon si získal také své odpůrce, především zástupce Svazu obchodu v čele s některými obchodními řetězci.

Zákon mimo jiné znemožňuje přenášet na dodavatele náklady spojené s obchodním rizikem obchodního řetězce, například v situaci, kdy je špatně naplánován objem potravin na propagační akci.

Mluvčí Kauflandu Michael Šperl uvedl pro portál iDNES.cz, že bude nutné přepracovat řádově stovky smluv, které vzhledem k nejasnostem některých pojmů v novele bude muset řešit s renomovanými právními kancelářemi, což bude vyžadovat pro řetězec také velkou finanční zátěž.

Reakcí ministra zemědělství Mariána Jurečky je, že ti, kdo se chovají férově, nebudou mít se zákonem problém. Novelu uvítala také Potravinářská komora ČR, která zastupuje výrobce potravin.

Úřad na ochranu hospodářské soutěže bude moci odběratele sankcionovat i za malá pochybení, jako je několikadenní zpoždění úhrady faktury.

Novela zákona o významné tržní síle může podle Svazu obchodu a cestovního ruchu zdražit potraviny v obchodech, s tím však nesouhlasí poradenská společnost PwC, domnívá se, že konkurence na trhu je veliká.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder